Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Co se o Vás eviduje v BRKI a NRKI?

Dnes se s Vámi chci podělit o téma, které ovlivňuje většinu z nás! Resp. všechny z nás, kdo mají již nějaký typ úvěru, konkrétně: hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr, kreditní kartu, kontokorent, leasing, …, ale ovlivňuje to i ty, kteří si teprve v budoucnu plánují nějaký úvěr pořídit.

Co je to tedy BRKI? BRKI = Bankovní registr klientských informací. Tento registr byl založen bankami a provozuje ho CBCB (Czech Banking Credit Bureau).

Vznikl proto, aby si banky a ostatní poskytovatelé úvěrů udělali obrázek o Vás, konkrétně o Vašich závazcích, které aktuálně splácíte a které jste spláceli v minulosti! Díky tomu mohou banky přesně vyhodnotit nejen Vaši bonitu, tzn. jestli Vám mohou ještě půjčit, či už nikoliv, ale také předpovídat Vaši schopnost své závazky splácet i v budoucnu. BRKI může určovat také Vaši důvěryhodnost pro banky!

Co se o Vás banky z BRKI dozví?

  • Kolik máte aktuálně platných úvěrových kontraktů.
  • Kolik žádostí o úvěr bylo bankami odmítnuto.
  • Jaké typy úvěru máte sjednané.
  • Jestli splácíte řádně a včas.
  • Především historii Vašich splátek u všech Vašich půjček za poslední 4 roky.
  • Aktuální dlužnou částku.
  • Počátek úvěru.
  • Výše měsíčních splátek.
  • Kdo úvěr poskytl.
  • …a mnoho dalších informací.

To, co banky z registru zjistí, se následně odráží na podmínkách, které je Vám banka schopna nabídnout – ovlivňuje to možnou výši úvěru, úrokovou sazbu a další podmínky!

A co je to NRKI? NRKI = Nebankovní registr klientských informací. Jak už z názvu vyplývá, tento registr nezaložili banky, ale ostatní finanční instituce, které poskytují úvěry (splátkové a leasingové společnosti) NRKI obsahuje stejný rozsah informací jako BRKI.

Většina úvěrových společnosti využívá oba typy registrů k prověření Vaší úvěruschopnosti. Aby se úvěrová společnost mohla na Vaše BRKI a NRKI podívat, tak k tomu potřebuje Váš souhlas!

Informace v obou registrech jsou aktualizovány 1 x měsíčně. V BRKI i NRKI jsou uchovávány informace o Vašich závazcích ještě 4 roky poté, co úvěr doplatíte! Pokud o úvěr žádáte, ale nakonec si jej nevezmete, bude tato žádost v BRKI evidována ještě 1 rok. Tvoříte si tak svoji pozitivní nebo negativní historii, která o Vás ledacos vypovídá!


Pokud budete řádně a včas splácet svoji hypotéku, odrazí se to pozitivně při vyjednávání s bankou ve výročí fixace! V opačném případě, tzn. že svou splátku občas nezaplatíte včas, tak Vám s velkou pravděpodobností banka navýší úrokovou sazbu na další fixační období, protože jste pro ni rizikovější klient!

Každý z Vás si může kdykoliv požádat o výpis z těchto registrů a následně zjistit, co o Vás banky a ostatní úvěrové instituce do těchto registrů reportují, nebo v minulosti reportovaly! O tento výpis můžete požádat prostřednictvím portálu Kolik mám.

Tip pro Vás → Když zjistíte, že některý z údajů evidovaných v BRKI je nepřesný či chybný, je potřeba se spojit s CBCB, která ve spolupráci s příslušnou bankou sjedná nápravu.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA