Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Jak bojovat s inflací DLOUHODOBĚ?

Dnešní tip je pokračováním dvou předešlých. Řešíme zde oblast investic, kterými lze „porazit“ inflaci. Dnes se zaměřím na dlouhodobý horizont.

Z dlouhodobého horizontu, by měl být Váš majetek z větší části zainvestován v reálných aktivech, což jsou především

a) nemovitosti, 

b) akcie.

Co se → NEMOVITOSTÍ týče → osobně doporučuji nejdříve vyřešit vlastní bydlení, zpravidla vždy s hypotékou, protože hodnota nemovitosti s velkou pravděpodobností bude v budoucnu růst, ale splátky u hypotéky zůstanou stále stejné! A to, co se každý rok bude znehodnocovat (díky inflaci), je dluh, který na hypotéce máte! Takže, je to vlastně jedna z nejlepších investic, která Vám sice nepřináší žádné zhodnocení, které byste viděli na svém účtu, ale za 20-30 let bydlíte ve svém a bez dluhu! A za posledních 20 let nemovitosti porážely inflaci s lehkostí a pravidelností!
Vedle vlastní nemovitosti je následně možné investovat také do investiční nemovitosti, která Vám už přináší pravidelný výnos v podobě nájmu.

Co se → AKCIÍ týče → i ty jsou schopny dlouhodobě překonávat inflaci. Pojďme se podívat na důvody proč tomu tak je (popíšu současnou situaci na trhu):
Aktuálně jsme v situaci, že je výrazně zvýšená poptávka po zboží a službách po celém světě, kdy lidé dohání uplynulý rok, kdy vydělávali celý rok peníze, ale nemohli je utratit (nemohli si zajet na dovolenou, dané zboží nebylo skladem, nebyly čipy, …). A když je zvýšená poptávka „po všem“ a to zboží prostě není, jelikož se nemohlo vyrábět ani dovážet, tak rostou ceny daného zboží (jsme ochotni za zboží zaplatit více) a roste inflace. A když se zvyšují ceny za kupované zboží, tak rostou i tržby firmám, které dané zboží vyrábí, což v konečném důsledku vede k tomu, že roste i zisk těmto firmám, což se projeví v hodnotě akcií, které díky tomu také  rostou.

Jak ale investovat do akcií, abyste vybraly ty správné firmy, které mají dlouhodobě vysokou poptávku po svých výrobcích či službách? Osobně doporučuji klientům investovat do akcií prostřednictvím ETF fondů, které nemíří na nákup konkrétních akcií, ale nakupují všechny firmy ve vybraném indexu cenných papírů. Např. jedním nákupem Indexu S&P 500 (jeden z nejdůležitějších akciových indexů světa) kupujete akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA.

Více o ETF fondech, které klientům doporučuji → se dočtete ZDE

Pokud jste dodnes neinvestovali, tak je z mého pohledu ⏰ nejvyšší čas se začít učit se svými penězi pracovat, postupně krok po kroku! Jinak s velkou pravděpodobností v následujících 5-10 letech může Váš majetek (hotovost na běžných účtech) v reálné hodnotě klesnout až o desítky procent, což nikdo z nás nechce!

Z dlouhodobého hlediska, je totiž největším rizikem ze všeho „neinvestovat“ a nechat peníze ležet na svém běžném účtu, nebo doma v hotovosti!

Nezapomeňte: Investujte vždy JEN podle písemně sestaveného FINANČNÍHO PLÁNU, kde řešíte své investice jako celek a máte vyjasněný svůj investiční horizont, na základě, kterého vybíráte do svého portfolia vhodná aktiva! 

Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA